Kutsume kaasa elama robootikavõistlusele!

Sel laupäeval, 16. jaanuaril toimub FIRST LEGO League robootikavõistluse Põhja-Eesti poolfinaal Energia Avastuskeskus. Tutvustame lähemalt, mis turniiril toimub! 

Ootame kõiki kaasa elama!  Energia Avastuskeskusesesse saavad FIRST LEGO League fännid sooduspiletiga, selleks tuleb ennast registreerida aadressil:

www.eformular.com/robootika/fllfans.html

Mis on FIRST® LEGO® League turniir?

FIRST® LEGO® League (FLL®) on programm 9-16-aastastele lastele, mille eesmärk on teaduse ja tehnoloogia populariseerimine ning lastele väärtuslike teadmiste ja oskuste andmine. Igal hooajal (üks kooliaasta) on uus teema.

Teema: Prügi rännak

Käesoleva hooaja teema on „Prügi rännak“, alustades kogumisest, jätkates sorteerimisega, lõpetades nutikalt tootmise ja taaskasutusega. Lapsed uurivad prügiga seotud probleeme ja disainivad meeskonnana innovaatilisi lahendusi, et maailma prügiprobleemi lahendada.

Mis täna toimub?

Täna toimub FIRST® LEGO® League (FLL®) turniir. Eestis toimub 3 piirkondlikku poolfinaali (Tartus, Tallinnas ja Jõhvis) ning parimad jõuavad finaali. Finaali võitjad sõidavad Eestit esindama Euroopa võistlusele.

Turniiri sammud:

 • Roboti disain. Osalejad räägivad oma ehitatud robotist hindajatele. Lisaks demonsteerivad nad oma lahendust vähemalt ühele missioonile ja räägivad oma strateegiast. Roboti disainis hinnatakse kolme kategooriat – roboti mehhaanika, programm ja ülesannete strateegia.
 • Robotimäng. Robotimängus peavad meeskonnad ehitama ja programmeerima ise sõitva roboti, kasutades LEGO® MINDSTORMS® tehnoloogiat.

 

Mida tähele panna?

 • Robotimissiooni käigus peab ehitatud ja programmeeritud robot võimalikult täpselt navigeerima, haarama, transportima, aktiveerima või objekte kohale toimetama selleks spetsiaalselt ehitatud laual, millele on asetatud võistlusmatt. Samasugune võistlusmatt on veel 80 riigil ja üle 30 000 meeskonnal üle maailma
 • Eesmärk on 2,5 minuti jooksul võimalikult palju missioone täita.
 • Missionide eest saavad meeskonnad punkte ja trahve.
 • Meeskond ja robot peavad järgima kindlaid reegleid. Näiteks, kui meeskonnaliikmed puudutavad robotit liikumise ajal, tuleb robot peatada ja baasi tagasi tuua. Turniiril olevad kohtunikud jälgivad kogu tegevust ja veenduvad, et kõik järgiksid reegleid.
 • Matši ajal on lubatud missioone uuesti alustada.
 • Igal meeskonnal on 3 katset missioone täita.

 

 • Projekt. Iga meeskond valmistab turniiks projekti teemal  “Prügi rännak” – meeskond sõnastab probleemi ja pakub sellele innovatiivse lahenduse – luues midagi, mis veel ei eksisteeri või lisades juurde millelegi olemasolevale. Lisaks peavad meeskonnad oma projekti ka teistega jagama.

Hindamine: Meeskondasid hindavad spetsiaalse FIRST® LEGO® League (FLL®) koolitusprogrammi läbinud inimesed.

FLL PÕHIVÄÄRTUSED LÄBIVALT TERVE TURNIIRI JOOKSUL

Turniiril õpitakse, et sõbralik võistlus ja ühine kasu ei ole eraldiseisvad eesmärgid ning et üksteise abistamine on meeskonnatöö aluseks. FLL põhiväärtused on näiteks:

 • Me oleme meeskond.
 • Me austame sõbraliku võistluse põhimõtet.
 • Meie avastused on palju olulisemad meie võitudest.
 • Me jagame oma kogemusi teistega.
 • Meil on lõbus.

FIRST LEGO League ametlik partner Eestis on MTÜ Robootika. Üle maailma osaleb FLL robootikavõistlusel enam kui 290 000 last! Eestis toimub üritus viiendat hooaega.

 

Missioonid turniilil “Prügi rännak”
Prügi rännaku võistlus on seotud asjade edasise saatusega pärast seda, kui me arvame, et nendega enam midagi tarka teha pole või et need enam ei kõlba. Tegelikult saab mõningase kujutlusvõime kasutamisel neid esemeid või materjale, millest need tehtud on, veel kauemgi kasutada. Tõeliselt nutikas oleks sellele mõelda juba enne nende esemete ostmist või valmistamist. Taaskasutus on tore, ent see on kõigest suure pildi üks osa. Missioonide kallal pead murdes võiksite ette kujutada olukorda, kuidas ühel päeval innovatsiooni abil me jäätmeid ei toodagi!